Jak to możliwe, że całkiem dobry Uczeń klasy 3 zaczyna mieć kłopoty w nauce w klasie 4? Gdzie tkwi problem spędzający Rodzicom czwartoklasistów sen z powiek?

Jedna z Mam Ucznia, który uczy się u nas juz kolejny rok ostatnio stwierdziła, że już teraz nastawia się na zajęte popołudnia od września, gdyż Jej Dziecko zaczyna 4 klasę…


Rzeczywiście różnica programowa między 3 a 4 klasa jest znacząca. Ale na kiepską adaptacją Uczniów w 4 klasie składa się dużo więcej czynników niż sama podstawa programowa.

Wychowawca

Nie dość, że zupełnie nowy to jeszcze widywany co najwyżej 2-3 razy w tygodniu. Miejsce cudownej, zawsze uśmiechniętej i pomocnej Pani Kasia od wychowania wczesnoszkolnego zostaje zajęte przez Nową Panią np. Od historii. I mimo, że jest całkiem sympatyczna to jednak dużo bardziej wymagająca i nie zawsze dostępna.

Nowa sala

Albo jeszcze gorzej - nowe skrzydło szkoły. Teraz juz nasi koledzy w sali obok są od nas starsi nawet o 4 lata! Cieżko jest więc nazwać ich rówieśnikami. No i ciągle trzeba wędrować po szkole. Trzeba pamietać, że biologia jest w sali biologicznej a angielski w językowej. Jak to wszystko zapamietać, nie spóźnić się na zajęcia i jeszcze chociaż troch? skorzystać z przerwy?

Mniej czasu na zabawę

Czas beztroskiej gry w piłkę na przerwie nieuchronnie się kończy. Wycieczki klasowe, wyjścia do kina - kiedyś zdarzały się znacznie cześciej. Teraz wymagają od nas aby być już bardziej „dorosłym” i nie biegać na przerwach.

Trudności w nauce niezależne od dziecka

Kwestia dysleksji czy dysgrafii pojawia się najczęściej właśnie na tym etapie nauki. To teraz przy pracy z większą ilością tekstu, niektóre dzieci nieświadomie przestawiają literki w wyrazach lub popełniają dużo błędów ortograficznych, mimo że znają zasady poprawnej pisowni.

Nic więc dziwnego, że nawet najbardziej przebojowi Uczniowie klasy 3 mogą czuć się zagubieni w nowej sytuacji.

Jak więc możemy pomóc dziecku w adaptacji do nowej rzeczywistości?

  • OMÓWIENIE NADCHODZĄCYCH ZMIAN. Rodzice juz wiedzą czego mogą się spodziewać w 4 klasie. Warto więc małymi krokami przygotować na to dziecko. Rozmowa o nowym Wychowawcy, sali, przedmiotach czy ustalonych normach i zasadach szkolnych z pewnością ułatwi dziecku rozpoczęcie nowego rozdziału swojej edukacji.

  • PRZYZWYCZAJENIE DO SYSTEMATYCZNOŚCI. Niech Waszym stałym punktem każdego weekendu będzie sporządzenie planu na kolejny tydzień. Kartkówka z matematyki we wtorek? Wypracowania na piątek? Plan działań bardzo usprawni zmierzenie się z dużą ilością nowego materiału.

  • ZASADA MAŁYCH KROKÓW. Jako Rodzice musimy pamiętać o docenianiu i chwaleniu nawet drobnych osiągnięć dziecka. Wspólne szukanie rozwiązań problemów, burza mózgów. Docenienie pomysłów Dziecka umacnia jego wiarę we własne możliwości.

  • NIE KAŻDY WYGRYWA. Jeżeli należysz do tego typu Rodziców, którzy w każdej grze specjalnie przegrywa aby dać satysfakcje Dziecku z wygranej - najwyższy czas to zmienić. Szkoła nie jest pasmem zwycięstw i sukcesów. Im wcześniej dziecko zrozumie, że musi nauczyć się funkcjonować w sytuacjach rywalizacji z innymi i nie zawsze stanie na podium - tym lepiej.

  • Dużą rolę w przezwyciężaniu trudności, które stają na drodze 4-klasisty odgrywają Rodzice. Poprzez akceptację mogą pomóc dziecku odzyskać wiarę w siebie a w chwilach niepowodzenia dziecko nie będzie czuło się opuszczone i samotne.

Zapisz się na bezpłatne zajęcia pokazowe DLA DZIECI DLA DOROSŁYCH